UVOD
Bela knjiga za boljši gradbeni zakon
Prostor je omejena in občutljiva dobrina. Predstavlja temelj vseh naših dejavnosti, bivanja in identitete. Vsaka gradnja predstavlja uzurpacijo prostora in izbris tega, kar je prej na tem prostoru bilo – travnik, gozd, praznina, starejša gradnja. Zato mora vsak nov objekt s svojo funkcionalno in estetsko vrednostjo prostoru vrniti vsaj toliko, kot mu je tudi odvzel.
Stroki, ki se ukvarjata z umeščanjem in oblikovanjem objektov v prostoru, sta arhitektura in krajinska arhitektura. Predstavniki obeh strok imajo znanje in so odgovorni za to, da se kulturna vrednost in identiteta našega grajenega okolja in krajine, ter kvaliteta bivanja, ki jo okolje omogoča, ohranjajo in nadgrajujejo.
Arhitekti in krajinski arhitekti pri načrtovanju stavb in objektov odprtega prostora sodelujejo s strokovnjaki drugih inženirskih strok, predvsem z gradbenimi inženirji, inženirji elektrotehnike in strojništva, inženirji požarne varnosti, geodeti in geomehaniki. Za uspešno načrtovanje objektov je nujno medsebojno spoštovanje in zaupanje vseh sodelujočih strok. Vsak strokovnjak se mora zavedati meja lastnih kompetenc, nobena stroka ne sme prevzemati poklicnih nalog drugih strok.
Bela knjiga je prispevek Zbornice za arhitekturo in prostor k boljšemu gradbenemu zakonu. Tudi če bo GZ-1 v državnem zboru sprejet, je v zakonu toliko nedosledij, da bo potrebno nemudoma začeti s pripravo GZ-2. V tem primeru bo Bela knjiga lahko služila kot koristen pregledni arhiv argumentov o ključnih pomanjkljivosti zakona, saj ni nobene potrebe, da bi v iste pasti stopili dvakrat.
Nordijski center Planica
Matej Blenkuš, Miloš Florijančič, Klemen Kobal, Aleš Vodopivec, Marko Smrekar, Ana Kučan, Luka Javornik
Natečaj 2009, izvedba 2015
Plečnikova nagrada 2016, Zlati svinčnik ZAPS 2016, Nagrada Trent 2015, Nagrada Maks Fabiani 2017, Gold IOC IAKS Award 2019
Foto Miran Kambič