ODPOVEDOVANJE ARHITEKTURNI STROKI
Zmanjševanje vloge arhitektov
Nov gradbeni zakon, če bo sprejet, bo omogočal, da vodja projektiranja popolnoma sam, ali pa vsaj brez sodelovanja arhitekta, pripelje projekt za stavbo do gradbenega dovoljenja. Ker je večina arhitekturnih lastnosti stavbe (umestitev, gabariti, funkcionalna zasnova, tlorisi, fasada in podoba) določenih že z gradbenim dovoljenjem, takšna ureditev pomeni, da bodo po novem vse inženirske stroke lahko opravljale delo arhitekta.
Arhitekt postane s tem nepotreben in pričakujemo lahko, da bo kmalu večina gradbenih dovoljenj za vse vrste stavb pridobljenih brez sodelovanja arhitekta. Tudi, če bo vodja projektiranja po pridobitvi gradbenega dovoljenja k sodelovanju povabil arhitekta, bo arhitektu pri projektiranju ostala le še dekoracija.
Nov gradbeni zakon predstavlja naslednji korak v konstantnem zmanjševanju vloge arhitektov, ki se vrši predvsem preko funkcije vodenja projektiranja. Gre za funkcijo, ki jo tujina večinoma ne pozna, pri nas pa predstavlja možnost za prevzemanje poklicnih nalog drugih strok.
Tuja zakonodaja
Tuja zakonodaja: brez vodje projekta, stroke so enakopravne
Tujina funkcije vodje projektiranja ne pozna. Vsak projektant opravi svoje delo, nihče ne prevladuje nad drugim. Pri stavbah po standardu HOAI arhitekt opravi približno 55% vsega dela, pri inženirskih objektih pa večino dela opravi gradbeni inženir. Funkcija odgovornega vodje projekta se pri nas prvič uvede leta 1984.
Obstoječ Gradbeni zakon (GZ)
GZ: Vodja projekta
Del načrtovanja se poimenuje ‘vodenje projekta’. Pri stavbah to delo že po naravi načrtovanja opravlja arhitekt, pri inženirskih objektih inženir. Načelo prevladujoče stroke poskrbi, da tako tudi ostane.
Nov Gradbeni zakon (GZ-1)
GZ-1: Ukine se zahteva za strokovnost vodje projekta
Predlagani GZ-1 ukinja načelo prevladujoče stroke, kar pomeni, da lahko vodenje projektiranja prevzame katerakoli stroka, ne glede na vrsto objekta.
GZ-1
GZ-1: Posledice
Vodja projektiranja določa, kdaj in v kolikšni meri bo k projektiranju pripustil ostale stroke. Zakon s tem omogoča, da se arhitekta omeji zgolj na dekoracijo.
GZ-1
GZ-1, 54. člen: pogoji za pridobitev gradbenega dovoljenja
Ker sodelovanje kompetentnih strok ni pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja, bo lahko gradbeno dovoljenje za stavbo pridobljeno tudi, če arhitekt pri njenem načrtovanju sploh ni sodeloval (kar je za medije priznalo tudi MOP). (Več o tem)
Opomba: delitev dela 50-50 med arhitekti in ostalimi inženirji je uporabljena izključno zaradi enostavnejše grafične ponazoritve. Dejanska delitev dela zelo variira glede na vrsto objekta, načina projektiranja in organiziranost projektantskih ekip.
Hotel Bohinj
Ofis arhitekti d.o.o.
Rok Oman, Špela Videčnik, Borut Bernik, Rok Vrenko, Giulia Sgro
Projekt 2019, izvedba 2021
Foto Žiga Intihar